İNANÇDER bu ayki mutad seminerine Yeşilay Bahçelievler İlçe Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hakan Bahadır katıldı. Bahadır, uyuşturucu maddeler hakkında önemli bilgiler verdi

İnanç Eğitim, Kültürel, Sosyal Dayanış ve Yardımlaş Derneği (İNANÇDER) tarafından her ayın son Cuma günü düzenlenen aylık mutad seminerine Yeşilay Bahçelievler İlçe Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hakan Bahadır konuşmacı olarak katıldı.

İnanç Grup çalışanlarına yönelik gerçekleşen, “Uyuşturucu ve Madde Bağımlılığı” konulu seminere ilgi yoğundu. Moderatörlüğünü Serkan Biçeroğlu’nun yaptığı seminerde kısa bir sinevizyon gösterimi de yapıldı.

SABIRLA MÜCADELE ETMELİYİZ

“Sakinleştirici ve uyarıcı etkileri olan, giderek daha fazla alma isteği ve alınmadığında yoksunluk belirtileri doğuran kimyasal maddelere “uyuşturucu madde” adı verilir” diyen Yeşilay Bahçelievler İlçe Başkanı Dr. Hakan Bahadır, “Uyuşturucu madde bağımlıları çoğunlukla kullanımı kontrol edebilecekleri düşüncesiyle madde kullanmaya başlarlar. Oysa bağımlılığın nasıl gelişeceği öngörülemez, bir kez kullanım dahi son derece risklidir. İlk kullanımdan sonra tekrar tekrar madde alma ihtiyacı doğar. Aynı uyuşturucu etkinin sağlanması için kullanım sıklığı ve/veya miktarı artar. Bu kısır döngünün yerleşmesiyle kişi bağımlılık sürecine girmiş olur. Uyuşturucu olarak kullanılan maddelerin kimyasal yapıları birbirinden farklıdır. Kullanıldıklarında merkezi sinir sisteminin farklı bölümlerini etkileyerek fiziksel ve psikolojik tahribata yol açarlar. Uyuşturucu maddelerin hiçbir güvenli kullanım şekli yoktur. Kullanan herkes için bağımlı olma riski eşittir. Hücrelerimiz vücuda giren her maddeyi tanır ve bir daha unutmamak üzere hafızasına alır. Hücresel öğrenme süreci denen bu durum herkes için geçerlidir. Bu uyuşturucu belasının bir takım sağlığımıza etkileri şu şekildedir; Aklı ve iradeyi işlemez hale getirir. Kişiyi normal yaşam ve davranışlarından uzaklaştırır. Bulantı, kusma, karın ağrıları, kabızlık, ishal, mide ve bağırsak spazmlarına/kanamalarına sebep olur. Tüm iç organların zarar görmesine ve buna eşlik eden bir dizi hastalığa neden olur. Zehirlenmelere ve bu yolla gelen ölümlere sebep olur. Uyuşturucular, bireyin çevreye uyum yeteneğini azaltır. Bağımlı giderek aileden ve çevresinden kopararak yalnızlaşır. Çoğu zaman bu tabloya ağır bunalımlar eşlik eder. Biz ise çevremizde bu illete bulaşmış dostlarımıza karşı amatem, Yeşilay ve çevremizdeki en yakın hastaneden uzman hekimlerimizin yardımıyla en önemlisi sabırla mücadele etmeliyiz”dedi.

KÜLÜNK: “UYUŞTURUCU TUZAĞINA DÜŞMEYELİM”

Hakan Bahadır’ın ardından söz alan İnanç Grup Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Külünk kürsüde yaptığı konuşmada hatıralarından ve öğrencilik anılarından bahsederek şu ifadeleri kullandı; “Dinimizi rehber edinelim. Bizi toplum olarak ancak bu rehber ile kurtuluşa ereriz. Uyuşturucu belası uzun zamanlardan beri kullanılmaktadır. Hatta öğrencilik yıllarımdan hatırlarım. Bazı öğretmenlerimiz kapalı kapılar ardından uyuşturucu kullandığını tahmin edebiliyorduk. Fakat benim öğrencilik yıllarımda uyuşturucu kullanan arkadaşlarımız bize de kullanmamız için baskı yapmazlardı. Yapsalar dahi bizim neslimiz buna asla tevazu etmezdi. Edenler illaki oldu ama çoğunluk o uyuşturucu kullanan arkadaşlarımıza uymazdık” ifadeleri kullandı.

Sohbet havasında sürdürdüğü konuşmasının sonunda Hakan Bahadır’a katılımından dolayı teşekkür eden Külünk, Yeşilay Bahçelievler Şube Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hakan Bahadır’ı tekrar kürsüye çağırarak madde bağımlılığı konusunda yaptığı konuşmalardan dolayı günün anısına plaket hediye etti.